Рубрики
Новини

В Україні презентували книгу про європейський досвід легалізації грального бізнесу

5 листопада 2015 року у приміщенні спортивно-інформаційного центру «Parimatch.ua» відбулася презентація книги «Правове регулювання грального бізнесу: європейський досвід, практика у пострадянських країнах, перспективи України».

У зв’язку з активізацією в Україні процесів, спрямованих на легалізацію азартних ігор, лотерей та букмекерської діяльності юридична компанія «Фомін, Сергієнко та партнери» підготували та видали книгу «Правове регулювання грального бізнесу: європейський досвід, практика у пострадянських країнах, перспективи України».

Як наголошують автори видання, більша частина матеріалу присвячена аналізу правового регулювання грального бізнесу в країнах Європейського Союзу. У книзі також представлені найбільш відомі інструменти та практики, які сприяли або навпаки перешкоджали країнам Євросоюзу запровадити оптимальне правове регулювання грального бізнесу.

«Ми також пропонуємо Вам доволі ґрунтовний огляд практик регулювання азартних ігор у пострадянських країнах, які нам добре відомі з досвіду обслуговування наших клієнтів. Водночас, європейські стандарти, до яких так прагне українське суспільство, потребують саме такого правового регулювання, яке б змогло ефективно боротися з  особливостями розвитку пострадянських суспільств», — зазначила під час презентації книги ідеолог книги, генеральний директор Всеукраїнського союзу розвитку букмекерства, партнер юридичної фірми  «Фомін, Сергієнко та партнери» Ірина Сергієнко.

Співавтор та співредактор книги, кандидат юридичних наук, спеціаліст з Права Європейської інтеграції Роберт Хорольський підтримав колегу та наголосив на необхідності формування в українському суспільстві здорової інформаційної атмосфери навколо теми очікуваної легалізації грального бізнесу.

«Більшість країн світу продовжує ставитися до азартної гри як до злочину, а тому регулює її переважно в площині кримінального. Однак інші країни, до яких належать усі держави – члени ЄС, розглядають азартні ігри в економічній площині як послуги у сфері розваг. Це є результатом успішної законодавчої та регуляторної політики у сфері грального бізнесу. Як бачимо, це призвело до змін у загальній культурі європейських суспільств, поширенню відповідального споживання гральних послуг, та перехід грального бізнесу на принципи соціально відповідальної гри», — додав він.

Автори видання переконані, що їхня книга матиме позитивний ефект та допоможе всім, хто залучений до процесу легалізації гемблінгу в Україні, сформувати оптимальну модель такої легалізації, яка принесе користь українській економіці, наповнить бюджет та змінить ставлення вітчизняного суспільства до цієї сфери економіки.

Зокрема, у виданні зазначається, що монополія характерна більше для лотерейних послуг, тоді як ліцензійний ринок прийнятний для букмекерської діяльності. За досвідом європейських країн кількість таких ліцензій, що видаються оперторам має бути обмежена. Серед найбільш важливих ліцензійних вимог до букмекерських контор – вимоги до організаційно-правового оформлення, мінімального розміру статутного фонду,  бізнес-плану, плану фінансових надходжень місця розташування тощо.

Крім того, книга визначає найбільш поширені податкові моделі: найбільш поширеною та релевантною останніми роками у країнах ЄС є система податку з валового ігрового прибутку (GGR).У ЄС в цілому відмовилися від ПДВ у сфері гральних послуг, лише деякі країни ЄС залишили ПДВ для окремих видів гемблінгу.У більшості країн ЄС уряди відмовились від стягнення податків з виграшів гравця, оскільки цей вид податку цілком довів свою неефективність для сфери грального бізнесу.

Важливою, на думку авторів посібника, у сфері грального бізнесу є також соціальні складова – з огляду на практику ЄС більшість операторів здійснюють регулярні платежі на різноманітні соціальні програми – розвиток культури, мистецтва, спорту, конярства, іподромів, дослідження, профілактику і боротьбу з явищем «проблемної гри» (лудоманії) тощо.

Окремий розділ книги присвячений боротьбі з махінаціями та договірними спортивними змаганнями, спрямованими на досягнення несправедливих виграшів.  Найбільші маніпуляції відбуваються на тіньовому гральному ринку, оскільки ліцензовані букмекери здійснюють ідентифікацію клієнта. І саме системний букмекерський бізнес має найбільший інтерес у повному знищенні явища договірних матчів, оскільки саме букмекери зі своєї кишені оплачують нечесні виграші шахраїв і корупціонерів.